NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Авансцена Коста Цонев: Биография
2824
Авансцена

Коста Цонев: Биография

Театралната сцена дава сила, тя ни зарежда. Смятам, че това става, когато изпълнявам нещо стойностно. Думите са на актьора Коста Цонев, днес се навършват 95 години от рождението му. Той завършва актьорско майсторство през 1952 г

| 03 Юни 2024, 10:16 ч.
Коста Цонев: Биография
Коста Цонев: Биография
Снимка © DFA

Театралната сцена дава сила, тя ни зарежда. Смятам, че това става, когато изпълнявам нещо стойностно. 

Fun Lovin‘ Criminals (FLC) ще има нов концерт в София тази есен. Американската група гостува на 22 октомври в City Stage, съобщават организаторите от Fest Team. 

Публиката ще може да чуе последното EP на FLC – The Capistrano Sessions, и много от любимите хитове на бандата.

„Последният концерт на криминалните от Ню Йорк се превърна в ярко, шумно парти, което още се помни в София и бандата побърза да обяви нов концерт у нас, този път - клубен гиг на 22 oктомври в City Stage. Заразителен микс от кинематографичен хип-хоп, рокендрол, блус, джаз и латино соул, елегантни костюми и любопитни текстове с криминални, но и комични истории от Ню Йорк за наркотици, престъпност и екзистенциална досада. Това са Fun Lovin’ Criminals, които България познава и обича“, коментират от Fest Team. 

Фестивалът A to jazZ започна днес в София. Организаторът Петър Димитров приветства публиката и я подкани да подкрепи младите изпълнители, което е и тазгодишният акцент на събитието. Той добави, че музиката, която звучи днес и през следващите дни е под влияние на различните национални традиции„ „Затова и днешният ден ще бъде много пъстър музикално, и не само, така че, насладете се", каза Димитров. 

Първа на сцената излезе полската група Crust, която определи творчеството си като емоционално. „Музиката, която ще ви представим тази вечер, е вдъхновена от множество интервюта с най-възрастните хора, които намерихме в нашето общество. Те говорят за страст, любов и смърт“, казаха музикантите.

След представянето на дамското трио Sinafi от Истанбул, на сцената излязоха Александър Михайлов и „Патърдия“. „Много сме щастливи да сме тук на тази страхотна сцена пред всички вас,

Режисьорът Кенет Брана започва снимките на новия си филм The Last Disturbance of Madeline Hynde (“Последното объркване на Маделин Хайнд“), съобщи „Скрийн дейли“. 

В главната роля във филма, определян от продуцентите си като „съвременен психологически трилър“, е британската актриса Джоди Комър. Освен нея участват още Патриша Аркет, Майкъл Шийн, Том Бейтман, Вики Макклър. 

Освен режисьор, Брана е и сценарист на филма. Сюжетът все още не се разкрива пред широката публика. Продукцията е с независимо финансиране – освен Кенет Брана продуценти са още Тамар Томас, Лора Бъруик и Бека Ковачик, работили по филма „Белфаст“, както и Матю Дженкинс, продуцирал „Смърт край Нил“ и „Убийството в Ориент експрес“ на Брана, Ашли Фокс и Джони Паризо от компанията Maximum Effort.

Актрисата Джоди Комър наскоро приключи снимките на „28 години по-късно“ с режисьор Дани Бойл.

Филмът "Седемте самураи" на японския режисьор Акира Куросава се завръща на екран в киносалони в САЩ през юли по случай 70-годишнината си, предаде ЮПИ.

Дистрибуторите от "Джейнъс филмс" (Janus Films) съобщават, че реставрираната 4K версия на японската филмова класика ще бъде прожектирана в няколко киносалона в Ню Йорк и Лос Анджелис през юли. Сред тях е Египетският театър в Лос Анджелис, който ще организира премиерна прожекция на 7 юли. 

Акира Куросава е режисьор и съсценарист заедно с Шинобу Хашимото и Хидео Огуни на тричасовия епос "Седемте самураи". Филмът разказва за жителите на село от 16-и век, които наемат самураите, за да ги защитят от жестоки бандити. 

Актьорският състав на "Седемте самураи" (1954) включва Тоширо Мифуне и Такаши Шимура. Филмът вдъхновява уестърна "Великолепната седморка" (1960) на режисьора Джон Стърджис с участието на актьори

Повече от 40 съвременни български художници и над 60 актуални произведения на изкуството ще бъдат предложени на международен търг на живо в галерия Doza и онлайн на британската платформа The Auction Collective. Аукционът ще се проведе от 26 септември до 11 октомври.

Организаторите на търга Sofia Calling! A modern way to collect contemporary art отбелязват, че си поставят цел да опровергаят дълбоко вкорененото убеждение, че към съвременното изкуство няма колекционерски интерес. „До този момент търговете в България винаги са заобикаляли актуалните имена на сцената. Търговията с т. нар. „стари майстори“ от десетилетия владее аукционния пазар. Това трайно изкривява представата за културна стойност и художествени качества, която колекционерите изграждат по отношение на българското изкуство“, казват те.

По думите на екипа въпреки дългогодишните усилия

Думите са на актьора Коста Цонев, днес се навършват 95 години от рождението му.

Той завършва актьорско майсторство през 1952 г. при Стефан Сърчаджиев, в Държавното висше театрално училище (днес НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”). В същия клас са Георги Калоянчев, Иван Тонев, Луна Давидова, Катя Зехирева, Катя Динева, Жани Божинова, Ани Дамянова, Васил Мирчовски, Георги Костов, режисьорите Вили Цанков, Рангел Вълчанов, Николай Люцканов, Никола Корабов.

През 1952 г. актьорът дебютира в ролята на Антон, в „Младостта на бащите” от Б. Л. Горбатов в Народния театър за младежта (днес Младежки театър „Николай Бинев“). Там работи в продължение на 14 години. Успоредно с това, трупа опит и от естрадата, която го учи да пее и танцува, дава му възможност да опита всички варианти на актьорската игра.

ОБУЩАР, ХЛЕБАР, СТРОИТЕЛЕН РАБОТНИК, БОЯДЖИЯ...

Когато е 13-годишен, Коста Цонев губи баща си. Налага се да започне работа, тъй като единият му брат е в чужбина, а другият – в казармата.

На церемония във Фестивалния и конгресен център във Варна бяха обявени отличените в 20-тото издание на Световния фестивал на анимационния филм. Голямата награда и призът за късометражен филм е за „Нощ в чакалнята“ на Саки Мурамото, който е впечатлил журито с майсторското изобразяване на атмосферата. Бяха премирани със специални дипломи и филмите „Красиви мъже“ и „В сянката на кипарис“. 

В селекцията с пълнометражни ленти журито е предпочело „Мечтата на Султана“ на Изабел Ергера, а сред детските заглавия -„Невъзможни болести“ на Стефано Тамбелини. 

Най-високото признание сред българските продукции получи „Дъщерята на художника“ със сценарист, режисьор, художник и аниматор Димитър Димитров. В мотивите на журито бяха отбелязани зашеметяващите визии в историята за семейната връзка, базирана н

Изложба на Иван Шишков – Шишо ще бъде представена в столичната галерия Heritage. Експозицията „Лятно цветосъбиране“ ще бъде разположена там от 17 до 30 септември, съобщават организаторите. 

По думите на екипа това и „забележителна експозиция живопис на знаковия пловдивски художник Иван Шишков (Shisho), събрала в себе си пъстротата и магията на лятото“. 

„Най-голямата загадка за мнозина от почитателите на художника Иван Шишков – Шишо е откъде идва привлекателната прелест на картините му... За част от разбирачите това е магията на техния колорит, за други познавачи на натуралната психология – тайната е в екологичната енергия на автора. Трети твърдят, че дискретното им обаяние се дължи на свободната игра между пространствата, които обитава душата му“, казва Румен Леонидов. По думите му и в трите мне

Прочутият фестивал "Сан Фермин" в северния испански град Памплона приключи, като още седем души получиха наранявания по време на традиционното бягане пред бикове, съобщи ДПА.

Нараняванията днес са леки - натъртвания и сътресения, съобщи телевизионният канал RTVE. 

Общо 36 участници в тазгодишното издание на фестивала бяха хоспитализирани, включително австралиец и американец.  

Бягането с бикове започва в 8 ч. местно време с изстрелване на фойерверки. След това пускат шест бика по улиците, които водят към арената. Трасето е дълго 800 м. Улиците са изпълнени с хиляди зрители. Някои се решават да тичат пред биковете. Празникът може да се окаже фатален, ако бегачите попаднат на рогата на биковете или под краката им. От 1924 г. по време на фестивала са регистрирани 16 смъртни случая, като последният е през 2009 г. 

Повечето наранявания по врем

Никол Кидман се завръща на филмовия фестивал във Венеция за световната премиера на филма Babygirl в петък вечер, 30 август, съобщава АП. 

Еротичната драма разказва за влиятелна изпълнителна директорка, която застрашава кариерата и семейния си живот, като започва любовна връзка с по-млад стажант.

Babygirl е дело на Халина Рейн, режисьорка и на филма „Убийствена игра“ (с Мария Бакалова). Рейн черпи вдъхновение от любовта си към еротичните трилъри на режисьори като Пол Верховен и Ейдриън Лайн. Антонио Бандерас играе съпруга на героинята на Кидман, а Харис Дикинсън е в ролята на младия стажант.

Babygirl участва в конкурсната програма на Венеция, заедно с филми като „Мария“ на Пабло Лараин и предстоящите премиери на The Next Door на Педро Алмодовар, Queer на Лука Гуаданино и „Жокера: Лудост за двама“ на Тод Филипс. Победители

Днес се навършват 85 години от рождението на големия български актьор Тодор Колев. Той е роден на 26 август 1939 г. в Шумен. Кръстен е на дядо си Тодор Колев. Баща му създава модно ателие за мъжки облекла „Адам“ в Шумен и получава псевдонима Адам, а малкият Тодор започват да наричат малкото Адамче. До идването му в София, а и по време на следването му всички го наричат така.

„От малък слушах колко добър шивач е баща ми. Впоследствие разбрах защо. Отраснал съм в семейство на човек, когото уважават заради работата му. И това, може би, подсъзнателно ме е задвижило в професията ми“, казва актьорът.

ТЕАТЪРЪТ Е МОЯТА ПЪРВА И НАЙ-ГОЛЯМА ЛЮБОВ

„Театърът е моята първа и най-голяма любов“, споделя Тодор Колев. Два пъти кандидатства във Висшия институт за театрално изкуство „Кръстьо Сарафов".

Детството му преминава в добруджанския квартал на Красно село, където се занимава с различни професии. Бил е обущар, хлебар, строителен работник, управител и бояджия като баща си. Именно последната професия по-късно актьорът пресъздава художествено в мюзикъла „Баща ми, бояджията“ по сценарий на брат му – писателят сатирик Васил Цонев.

ДВЕ РОЖДЕНИ ДАТИ

Коста Цонев е роден в София на 3 юни 1929 г., въпреки че във всички документи е записана за негова рождена дата 10 юни.

„Всъщност, аз съм роден на 3 юни. По стар обичай, на тази дата се празнуваше Константин и Елена. Насън леля ми видяла една жена облечена в черно, която прошепнала „Не се безпокойте, детето ще си дойде с името“. Така че, ако бях момиче, щях да съм Елена. Попът обаче нещо се объркал и написал в кръщелното, че съм роден на 10-и“, разказва той.

ЗА ДОН КИХОТ: НАМЕРИХ СВОЯТА ТЕМА НА АКТЬОР

От значение за развитието му като актьор е участието му в създадения през 1965 г. Театър на поезията и естрадата с режисьор Леон Даниел. Там Коста Цонев изиграва ролята на Дон Кихот в мюзикъла „Човекът от Ла Манча” под режисурата на Гриша Островски.

„Още при първия досег с тази творба останахме като потресени. Въздействието бе огромно! Заловихме се за работа – цели двадесет нощи без прекъсване. Живеехме само с това. Мислех, разучавах мелодиите, пленен бях от великото произведение на Сервантес. Намерих своята тема на актьор! И досега този спектакъл звучи като нещо, което не може да се повтори”, разказва актьорът.

35 ГОДИНИ В ТЕАТЪР „СОФИЯ“

От 1966 до 2001 г. Коста Цонев играе на сцената на театър „София”. Гастролира в „Театър 199“. В историята на българския театър Коста Цонев остава с ролите на Ричард Трети в едноименната пиеса на Шекспир, на Тибалт в „Ромео и Жулиета”, на Чорбаджи Петко от „Първите” на П. Ю. Тодоров, на Жак в „Както ви хареса” от Шекспир.

Коста Цонев участва в редица български филми. Зад него остават ролите му на Боян от „Бъди щастлива, Ани” (1961), Емил Бобев от „Господин Никой” (1969), Евънс от „Няма нищо по-хубаво от лошото време” (1971), бащата от „Баща ми бояджията” (1974), Александър/Йоан Асен от „Сватбите на Йоан Асен” (1975), Емил Боев от „Умирай само в краен случай” (1978), принц Кирил от „Ударът” (1981), Климент Охридски от „Борис I” (1985), Никола Бакърджиев от „Спасението” (1984), Христо Алданов от „Дом за нашите деца” (1987), Борис Скарлатов от „Жребият” (1993), бащата от „Кръговрат” (1993), дядото от „Шантав ден” (2004).

НА 72 ВЛИЗА В ПОЛИТИКАТА

През 2001 г. Коста Цонев влиза в политиката като депутат в 39-ото Народно събрание (2001-2005) от „Национално движение „Симеон Втори”. Депутат е и от 40-ото Народно събрание (2005-2009). На 11 юли 2005 г. като доайен той открива първата му сесия.

През 2001 г. Коста Цонев издава мемоарната си книга „Дон Кихот от Красно село”, а през 2007 г. – „Моите жени, моите роли”.

ПРИЗНАНИЕ

Актьорът е носител на редица награди и отличия. През 1976 г. Коста Цонев е удостоен със званието народен артист.

Лауреат е на Димитровска награда (1980). Носител е на орден „Стара планина” (първа степен, 1999).

През февруари 2000 г. е удостоен с наградата на Съюза на българските филмови дейци за цялостен принос към българското филмово изкуство. През 2011 г. е първият носител на новата голяма награда на Министерството на културата – „Златен век” (огърлие) и на наградата „Аскеер” (на театър „Българска армия”) за цялостен принос в театралното изкуство.

Използвани източници: , ВИНФ, 28.9.2001; 25.1.2012); „Енциклопедия А-Я  на българско кино”, 2000, с. 280; „Държавен вестник”, бр. 56 от 22.6.2001; бр. 59 от 14.6.2002; бр. 54 от 1.7.2005, с. 93; в. „Медиапул”, 4.7.2001; в. „Дума”, 9.12.2003, с. 11; в. „Монитор”, 23.4.2011, с. 11; сп. „Народна култура”, 11.10.1975; „Културни новини“, 28.02.2007.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“. Вечерта в кино „Одео ...
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобрази ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Авансцена
2824
Авансцена

Коста Цонев: Биография

Театралната сцена дава сила, тя ни зарежда.Смятам, че това става, когато изпълнявам нещо стойностно.

| 03 Юни 2024, 10:16 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Коста Цонев: Биография
Коста Цонев: Биография
Снимка © DFA

Театралната сцена дава сила, тя ни зарежда. Смятам, че това става, когато изпълнявам нещо стойностно. 

Думите са на актьора Коста Цонев, днес се навършват 95 години от рождението му.

Fun Lovin‘ Criminals (FLC) ще има нов концерт в София тази есен. Американската група гостува на 22 октомври в City Stage, съобщават организаторите от Fest Team. 

Публиката ще може да чуе последното EP на FLC – The Capistrano Sessions, и много от любимите хитове на бандата.

„Последният концерт на криминалните от Ню Йорк се превърна в ярко, шумно парти, което още се помни в София и бандата побърза да обяви нов концерт у нас, този път - клубен гиг на 22 oктомври в City Stage. Заразителен микс от кинематографичен хип-хоп, рокендрол, блус, джаз и латино соул, елегантни костюми и любопитни текстове с криминални, но и комични истории от Ню Йорк за наркотици, престъпност и екзистенциална досада. Това са Fun Lovin’ Criminals, които България познава и обича“, коментират от Fest Team. 

Фестивалът A to jazZ започна днес в София. Организаторът Петър Димитров приветства публиката и я подкани да подкрепи младите изпълнители, което е и тазгодишният акцент на събитието. Той добави, че музиката, която звучи днес и през следващите дни е под влияние на различните национални традиции„ „Затова и днешният ден ще бъде много пъстър музикално, и не само, така че, насладете се", каза Димитров. 

Първа на сцената излезе полската група Crust, която определи творчеството си като емоционално. „Музиката, която ще ви представим тази вечер, е вдъхновена от множество интервюта с най-възрастните хора, които намерихме в нашето общество. Те говорят за страст, любов и смърт“, казаха музикантите.

След представянето на дамското трио Sinafi от Истанбул, на сцената излязоха Александър Михайлов и „Патърдия“. „Много сме щастливи да сме тук на тази страхотна сцена пред всички вас,

Режисьорът Кенет Брана започва снимките на новия си филм The Last Disturbance of Madeline Hynde (“Последното объркване на Маделин Хайнд“), съобщи „Скрийн дейли“. 

В главната роля във филма, определян от продуцентите си като „съвременен психологически трилър“, е британската актриса Джоди Комър. Освен нея участват още Патриша Аркет, Майкъл Шийн, Том Бейтман, Вики Макклър. 

Освен режисьор, Брана е и сценарист на филма. Сюжетът все още не се разкрива пред широката публика. Продукцията е с независимо финансиране – освен Кенет Брана продуценти са още Тамар Томас, Лора Бъруик и Бека Ковачик, работили по филма „Белфаст“, както и Матю Дженкинс, продуцирал „Смърт край Нил“ и „Убийството в Ориент експрес“ на Брана, Ашли Фокс и Джони Паризо от компанията Maximum Effort.

Актрисата Джоди Комър наскоро приключи снимките на „28 години по-късно“ с режисьор Дани Бойл.

Филмът "Седемте самураи" на японския режисьор Акира Куросава се завръща на екран в киносалони в САЩ през юли по случай 70-годишнината си, предаде ЮПИ.

Дистрибуторите от "Джейнъс филмс" (Janus Films) съобщават, че реставрираната 4K версия на японската филмова класика ще бъде прожектирана в няколко киносалона в Ню Йорк и Лос Анджелис през юли. Сред тях е Египетският театър в Лос Анджелис, който ще организира премиерна прожекция на 7 юли. 

Акира Куросава е режисьор и съсценарист заедно с Шинобу Хашимото и Хидео Огуни на тричасовия епос "Седемте самураи". Филмът разказва за жителите на село от 16-и век, които наемат самураите, за да ги защитят от жестоки бандити. 

Актьорският състав на "Седемте самураи" (1954) включва Тоширо Мифуне и Такаши Шимура. Филмът вдъхновява уестърна "Великолепната седморка" (1960) на режисьора Джон Стърджис с участието на актьори

Повече от 40 съвременни български художници и над 60 актуални произведения на изкуството ще бъдат предложени на международен търг на живо в галерия Doza и онлайн на британската платформа The Auction Collective. Аукционът ще се проведе от 26 септември до 11 октомври.

Организаторите на търга Sofia Calling! A modern way to collect contemporary art отбелязват, че си поставят цел да опровергаят дълбоко вкорененото убеждение, че към съвременното изкуство няма колекционерски интерес. „До този момент търговете в България винаги са заобикаляли актуалните имена на сцената. Търговията с т. нар. „стари майстори“ от десетилетия владее аукционния пазар. Това трайно изкривява представата за културна стойност и художествени качества, която колекционерите изграждат по отношение на българското изкуство“, казват те.

По думите на екипа въпреки дългогодишните усилия

Той завършва актьорско майсторство през 1952 г. при Стефан Сърчаджиев, в Държавното висше театрално училище (днес НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”). В същия клас са Георги Калоянчев, Иван Тонев, Луна Давидова, Катя Зехирева, Катя Динева, Жани Божинова, Ани Дамянова, Васил Мирчовски, Георги Костов, режисьорите Вили Цанков, Рангел Вълчанов, Николай Люцканов, Никола Корабов.

През 1952 г. актьорът дебютира в ролята на Антон, в „Младостта на бащите” от Б. Л. Горбатов в Народния театър за младежта (днес Младежки театър „Николай Бинев“). Там работи в продължение на 14 години. Успоредно с това, трупа опит и от естрадата, която го учи да пее и танцува, дава му възможност да опита всички варианти на актьорската игра.

На церемония във Фестивалния и конгресен център във Варна бяха обявени отличените в 20-тото издание на Световния фестивал на анимационния филм. Голямата награда и призът за късометражен филм е за „Нощ в чакалнята“ на Саки Мурамото, който е впечатлил журито с майсторското изобразяване на атмосферата. Бяха премирани със специални дипломи и филмите „Красиви мъже“ и „В сянката на кипарис“. 

В селекцията с пълнометражни ленти журито е предпочело „Мечтата на Султана“ на Изабел Ергера, а сред детските заглавия -„Невъзможни болести“ на Стефано Тамбелини. 

Най-високото признание сред българските продукции получи „Дъщерята на художника“ със сценарист, режисьор, художник и аниматор Димитър Димитров. В мотивите на журито бяха отбелязани зашеметяващите визии в историята за семейната връзка, базирана н

Изложба на Иван Шишков – Шишо ще бъде представена в столичната галерия Heritage. Експозицията „Лятно цветосъбиране“ ще бъде разположена там от 17 до 30 септември, съобщават организаторите. 

По думите на екипа това и „забележителна експозиция живопис на знаковия пловдивски художник Иван Шишков (Shisho), събрала в себе си пъстротата и магията на лятото“. 

„Най-голямата загадка за мнозина от почитателите на художника Иван Шишков – Шишо е откъде идва привлекателната прелест на картините му... За част от разбирачите това е магията на техния колорит, за други познавачи на натуралната психология – тайната е в екологичната енергия на автора. Трети твърдят, че дискретното им обаяние се дължи на свободната игра между пространствата, които обитава душата му“, казва Румен Леонидов. По думите му и в трите мне

Прочутият фестивал "Сан Фермин" в северния испански град Памплона приключи, като още седем души получиха наранявания по време на традиционното бягане пред бикове, съобщи ДПА.

Нараняванията днес са леки - натъртвания и сътресения, съобщи телевизионният канал RTVE. 

Общо 36 участници в тазгодишното издание на фестивала бяха хоспитализирани, включително австралиец и американец.  

Бягането с бикове започва в 8 ч. местно време с изстрелване на фойерверки. След това пускат шест бика по улиците, които водят към арената. Трасето е дълго 800 м. Улиците са изпълнени с хиляди зрители. Някои се решават да тичат пред биковете. Празникът може да се окаже фатален, ако бегачите попаднат на рогата на биковете или под краката им. От 1924 г. по време на фестивала са регистрирани 16 смъртни случая, като последният е през 2009 г. 

Повечето наранявания по врем

Никол Кидман се завръща на филмовия фестивал във Венеция за световната премиера на филма Babygirl в петък вечер, 30 август, съобщава АП. 

Еротичната драма разказва за влиятелна изпълнителна директорка, която застрашава кариерата и семейния си живот, като започва любовна връзка с по-млад стажант.

Babygirl е дело на Халина Рейн, режисьорка и на филма „Убийствена игра“ (с Мария Бакалова). Рейн черпи вдъхновение от любовта си към еротичните трилъри на режисьори като Пол Верховен и Ейдриън Лайн. Антонио Бандерас играе съпруга на героинята на Кидман, а Харис Дикинсън е в ролята на младия стажант.

Babygirl участва в конкурсната програма на Венеция, заедно с филми като „Мария“ на Пабло Лараин и предстоящите премиери на The Next Door на Педро Алмодовар, Queer на Лука Гуаданино и „Жокера: Лудост за двама“ на Тод Филипс. Победители

Днес се навършват 85 години от рождението на големия български актьор Тодор Колев. Той е роден на 26 август 1939 г. в Шумен. Кръстен е на дядо си Тодор Колев. Баща му създава модно ателие за мъжки облекла „Адам“ в Шумен и получава псевдонима Адам, а малкият Тодор започват да наричат малкото Адамче. До идването му в София, а и по време на следването му всички го наричат така.

„От малък слушах колко добър шивач е баща ми. Впоследствие разбрах защо. Отраснал съм в семейство на човек, когото уважават заради работата му. И това, може би, подсъзнателно ме е задвижило в професията ми“, казва актьорът.

ТЕАТЪРЪТ Е МОЯТА ПЪРВА И НАЙ-ГОЛЯМА ЛЮБОВ

„Театърът е моята първа и най-голяма любов“, споделя Тодор Колев. Два пъти кандидатства във Висшия институт за театрално изкуство „Кръстьо Сарафов".

ОБУЩАР, ХЛЕБАР, СТРОИТЕЛЕН РАБОТНИК, БОЯДЖИЯ...

Когато е 13-годишен, Коста Цонев губи баща си. Налага се да започне работа, тъй като единият му брат е в чужбина, а другият – в казармата.

Детството му преминава в добруджанския квартал на Красно село, където се занимава с различни професии. Бил е обущар, хлебар, строителен работник, управител и бояджия като баща си. Именно последната професия по-късно актьорът пресъздава художествено в мюзикъла „Баща ми, бояджията“ по сценарий на брат му – писателят сатирик Васил Цонев.

ДВЕ РОЖДЕНИ ДАТИ

Коста Цонев е роден в София на 3 юни 1929 г., въпреки че във всички документи е записана за негова рождена дата 10 юни.

„Всъщност, аз съм роден на 3 юни. По стар обичай, на тази дата се празнуваше Константин и Елена. Насън леля ми видяла една жена облечена в черно, която прошепнала „Не се безпокойте, детето ще си дойде с името“. Така че, ако бях момиче, щях да съм Елена. Попът обаче нещо се объркал и написал в кръщелното, че съм роден на 10-и“, разказва той.

ЗА ДОН КИХОТ: НАМЕРИХ СВОЯТА ТЕМА НА АКТЬОР

От значение за развитието му като актьор е участието му в създадения през 1965 г. Театър на поезията и естрадата с режисьор Леон Даниел. Там Коста Цонев изиграва ролята на Дон Кихот в мюзикъла „Човекът от Ла Манча” под режисурата на Гриша Островски.

„Още при първия досег с тази творба останахме като потресени. Въздействието бе огромно! Заловихме се за работа – цели двадесет нощи без прекъсване. Живеехме само с това. Мислех, разучавах мелодиите, пленен бях от великото произведение на Сервантес. Намерих своята тема на актьор! И досега този спектакъл звучи като нещо, което не може да се повтори”, разказва актьорът.

35 ГОДИНИ В ТЕАТЪР „СОФИЯ“

От 1966 до 2001 г. Коста Цонев играе на сцената на театър „София”. Гастролира в „Театър 199“. В историята на българския театър Коста Цонев остава с ролите на Ричард Трети в едноименната пиеса на Шекспир, на Тибалт в „Ромео и Жулиета”, на Чорбаджи Петко от „Първите” на П. Ю. Тодоров, на Жак в „Както ви хареса” от Шекспир.

Коста Цонев участва в редица български филми. Зад него остават ролите му на Боян от „Бъди щастлива, Ани” (1961), Емил Бобев от „Господин Никой” (1969), Евънс от „Няма нищо по-хубаво от лошото време” (1971), бащата от „Баща ми бояджията” (1974), Александър/Йоан Асен от „Сватбите на Йоан Асен” (1975), Емил Боев от „Умирай само в краен случай” (1978), принц Кирил от „Ударът” (1981), Климент Охридски от „Борис I” (1985), Никола Бакърджиев от „Спасението” (1984), Христо Алданов от „Дом за нашите деца” (1987), Борис Скарлатов от „Жребият” (1993), бащата от „Кръговрат” (1993), дядото от „Шантав ден” (2004).

НА 72 ВЛИЗА В ПОЛИТИКАТА

През 2001 г. Коста Цонев влиза в политиката като депутат в 39-ото Народно събрание (2001-2005) от „Национално движение „Симеон Втори”. Депутат е и от 40-ото Народно събрание (2005-2009). На 11 юли 2005 г. като доайен той открива първата му сесия.

През 2001 г. Коста Цонев издава мемоарната си книга „Дон Кихот от Красно село”, а през 2007 г. – „Моите жени, моите роли”.

ПРИЗНАНИЕ

Актьорът е носител на редица награди и отличия. През 1976 г. Коста Цонев е удостоен със званието народен артист.

Лауреат е на Димитровска награда (1980). Носител е на орден „Стара планина” (първа степен, 1999).

През февруари 2000 г. е удостоен с наградата на Съюза на българските филмови дейци за цялостен принос към българското филмово изкуство. През 2011 г. е първият носител на новата голяма награда на Министерството на културата – „Златен век” (огърлие) и на наградата „Аскеер” (на театър „Българска армия”) за цялостен принос в театралното изкуство.

Използвани източници: , ВИНФ, 28.9.2001; 25.1.2012); „Енциклопедия А-Я  на българско кино”, 2000, с. 280; „Държавен вестник”, бр. 56 от 22.6.2001; бр. 59 от 14.6.2002; бр. 54 от 1.7.2005, с. 93; в. „Медиапул”, 4.7.2001; в. „Дума”, 9.12.2003, с. 11; в. „Монитор”, 23.4.2011, с. 11; сп. „Народна култура”, 11.10.1975; „Културни новини“, 28.02.2007.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.